Zarovnání záhonu trvalek a dokončení povrchu
Záhon máme kompletně vysázen. Nyní jej musíme ohraničit od okolního trávníku, aby prorůstající tráva ..
Nyní již založíme záhon, připravíme povrch.
Po sloupnutí drnu vysazujeme rostliny. Na závěr zalijeme a upravíme povrch do konečné podoby. Při výsadbě jednotlivých rostlin řekneme jména, pěstební nároky jsou vesměs stejné.
Na zahradě vily mezi obloukem růží a obloukem s révou je patrná travnatá pěšina a předpokládáme, že v duchu prvorepublikových zahrad byla po straně lemována květinovou výsadbou místy kombinovanou i s kameny, mohl zde být i náznak skalky.
Rozhodli jsme do místa navrátit květiny. V současné době zde bylo jen nepatrné torzo rostlin a převažoval neudržovaný trávník.
Nejdřív jsme plochu vyměřili, rozvrhli okraje záhonu (viz předešlý příspěvek) a následně jsme celý povrch postříkali totálním herbicidem. Díky převažujícímu slunečnému počasí velmi dobře působil, vstřebává se listy do kořenů.
Po 14 dnech jsme postřik ještě jednou zopakovali pro znásobení účinku, abychom definitivně vyhubili některé houževnaté plevele, především pampelišku, pýr a bršlici kozí nohu. Nyní máme nežádoucí povrch herbicidem dokonale spálen a zbaven plevelů. (Při nedostatečném odstranění by nám plevele prorůstaly mezi trvalky a zásadně znehodnotily nový porost, protože bychom trsy museli rozebrat, vyčistit a znovu vysadit.)
Znovu si zdůrazníme obrysy obvod záhonu a odstraníme drn. Záhon budeme vysazovat postupně, tak i drn sejmeme v etapách. Kdybychom najednou odstranili celý povrch a nestihli vše vysázet, odkrytý povrch ihned začnou osidlovat plevelné rostliny (zrovna hojně např. kvetou pampelišky). Následně opatrně připravím podklad prokypřením tak, abychom neuvolnili zbytečně na mírném břehu zeminu. Doplníme mírné množství dlouho působícího zásobního hnojiva a zapravíme do půdy.
Rozvrhneme si rostliny. Vybíráme především polštářové trvalky a skalničky, které nejsou náročné za mimořádnou kvalitu půdy, vyhovuje jim zdejší sušší a slunečné stanoviště. Dále můžeme použít pro zpestření poléhavé dřeviny – skalník, jalovce. Na vyznačených místech uděláme v potřebných rozestupech výsadbové jamky, vysadíme rostliny a dosypeme zahradnickým substrátem. Využíváme rostliny z pěstebních kontejnerů, které jsme zakoupili v trvalkové školce nebo kvalitním zahradnickém centru.
Po výsadbě rostliny důkladně zalijeme a upravíme povrch – buď narovnáním substrátu, nebo lehkým zakrytím štěpkou. Také můžeme sázet do tmavé agrotextilie rozprostřené po povrchu záhonu a překrýt až ji. Na zálivku nezapomínáme minimálně dalších 6 týdnů. Po celou sezonu musíme rostliny čistit od plevele. V další sezoně již rostliny vytvoří bohaté polštáře, porost se zapojí a bude zde minimum práce.
Záhon máme kompletně vysázen. Nyní jej musíme ohraničit od okolního trávníku, aby prorůstající tráva ..
Září je měsícem sklizně a zpracovávání zeleniny. V tomto měsíci, kdy se léto střídá s podzimem, máme ..
Jaro je období, kdy vyséváme rostliny a květiny různého druhu, proto si dneska povíme, jak pěstovat bylinky, na ..
● Poměr samičích a samčích rostlin Pro spolehlivé opylení samičích rostlin se doporučuje 1 samčí na 6-8 ..
Výsev a pěstování:listovou petržel je vhodné vysévat ( semínka můžeme zakoupit v jakémkoliv zahradním centru ..
Jaro je v plné síle a léto se blíží. Je čas sít, hrabat a sázet. Je zde jeden z nejnáročnějších měsíců, ale určitě se vyplatí začít hned, než vám začne přerůstat přes hlavu všechno, co nechcete. Ale vložená práce se vám bohatě vrátí, až se budete radovat z ..
Když jsme se přistěhovali do domu se zahradou, všude na pozemku rostl plevel do výše pasu. Obzvláště hojně se tam vyskytovala locika kompasová. Tahle rostlinka natáčí své listy severo-jižním směrem, tak reguluje osvit listů a fotosyntézu. Jinak je zajímavá tím, že jde blbě ..
Ukážeme si další možnosti zakracování trávníku kromě sekaček, zejména na problematických místech při okrajích, na malých plochách trávníku v dalších výsadbách, travních kostkách apod. Dále si představíme rotační a akumulátorové sekačky, které jsou minimálně ..
Při zakládání bylinkové zahrady je třeba vědět, které rostliny lze pěstovat a které je vhodnější sbírat v přírodě. Některé druhy, které se běžně sbírají planě rostoucí, dávají po přesazení do zahrady mnohem vyšší objem drogy, bez ztráty kvality, ke které často ..
Je to velmi uklidňující poslouchat jak šplouchá voda. Pozorovat rybičky v jezírku a kochat se krásou rozkvetlých rostlin kolem. Pokud nevíte jak začít, doporučila bych Vám encyklopedii zahradního designu. Budování jezírka je zde názorně popsáno krok za krokem a doplněno řadou ..
Pokud chcete získávat upozornění na novinky a zajímavé články z webu svet-rostlin.cz vložte níže vaši emailovou adresu.
Co si o tom myslíte?