EXISTUJE ŘADA POKOJOVÝCH ROSTLIN, KTERÉ SE PROBUDÍ K ŽIVOTU PRÁVĚ V OBDOBÍ, KDY VĚTŠINA OSTATNÍCH KVĚTIN MÁ OBDOBÍ KLIDU. JEDNOU Z NEJZNÁMĚJŠÍCH JE NAPŘÍKLAD CYCALMEN.
PŮVOD JEHO ČESKÉHO JMÉNA JE UKRYT POD ZEMÍ. NÁZEV BRAMBOŘÍK ZÍSKAL NA ZÁKLADĚ SILNÉ HNĚDÉ HLÍZY, ZE KTERÉ VYRŮSTÁ. PŮVODEM JE TENTO DRUH BRAMBOŘÍKU Z HORNATÝCH OBLASTÍ VÝCHODNÍHO STŘEDOZEMÍ – OD SEVEROVÝCHODNÍHO ALŽÍRSKA A VÝCHODNÍHO ŘECKA PŘES TURECKO A KYPR PO SÝRII A JORDÁNSKO. RŮZNÉ ODRŮDY SE OD SEBE LIŠÍ TVAREM A BARVOU KVĚTŮ A TAKÉ DEKORATIVNÍM OLISTĚNÍM. ZBARVENÍ JEJICH KVĚTŮ JE OD BÍLÉ BARVY PŘES RŮŽOVOU, LOSOSOVOU AŽ PO ČERVENOU NEBO PURPUROVOU. KVĚTY MOHOU BÝT PRUHOVANÉ, SE ZVLNĚNÝMI OKRAJI, NEBO DOKONCE DVOUBAREVNÉ. NĚKTERÉ ODRŮDY DOKONCE I SLADCE VONÍ. JINÉ ODRŮDY ZASE UPOUTAJÍ ZAJÍMAVOU KRESBOU NA LISTECH. NĚKTERÉ JSOU MRAMOROVANÉ, PŘÍPADNĚ STŘÍBŘITĚ NEBO SVĚTLE ZELENĚ LEMOVANÉ.
NĚCO O PĚSTOVÁNÍ
CYCLAMENŮM PROSPÍVÁ CHLADNÉ, POLOSTINNÉ MÍSTO S TEPLOTOU V ROZMEZÍ 13°C AŽ 18°C. POKUD ROSTLINĚ ŽLOUTNOU A OPADÁVAJÍ LISTY, JE TO SIGNÁL TOHO, ŽE ROSTLINA JE NA PŘÍLIŠ TEPLÉM MÍSTĚ. ZÁLIVKA MUSÍ BÝT STEJNOMĚRNÁ, ROSTLINA NESMÍ VYSCHNOUT, ALE NESNESE PŘELITÍ. ABY BRAMBOŘÍK NEUHNÍVAL, NESMÍME PŘI ZALÉVÁNÍ SMÁČET HLÍZU, PŘEBYTEČNOU VODU MUSÍME KRÁTCE PO ZALITÍ VYLÍT. KVETENÍ PO NĚKOLIK TÝDNŮ AŽ MĚSÍCŮ JE REÁLNÉ POUZE V CHLADNÉM A SVĚTLÉM PROSTŘEDÍ, VE VYTÁPĚNÉ MÍSTNOSTI SE SUCHÝM VZDUCHEM SE TRVANLIVOST BRAMBOŘÍKU SNIŽUJE. PO ODKVĚTU OMEZÍME ZÁLIVKU A PŘESTANEME PŘIHNOJOVAT. PAK ROSTLINU PŘEMÍSTÍME DO CHLADNÉHO PROSTŘEDÍ.
Co si o tom myslíte?