Kiwi
● Poměr samičích a samčích rostlin Pro spolehlivé opylení samičích rostlin se doporučuje 1 samčí na 6-8 ..
Ono přátelé, nebudete věřit, kolik má příroda léčivých bylinek na naše nejrůznější zdravotní problémy, choroby a neduhy.
Také nám ušetří spoustu nemocí a peněz, když se je naučíme znát a budeme vědět, kdy a kde je sbírat i jak je sušit a uschovávat. A o to mě v tomto článku dnes jde. Přátelé, seznámím Vás se základními triky. Jak se léčivky dělí, ale na co slouží a jak tu kterou nejlépe pěstovat nechám již s dovolením na Vás. Takže...takže hrrrr na to!
Nejúčinnější bývají ty léčivky, které upravujeme a užíváme čerstvé. O tom není pochyb. Většinu léčivek lze v přírodě najít od časného jara, sotva sleze sníh, až do pozdního podzimu. Některé je možné najít i v zimě, zejména když přesně víme, na kterém místě rostou. Pokud si například pamatujete, kde roste řebříček, po odhrnutí sněhu ho tam také najdete. Já v zimě s oblibou trhám oregano, tedy pokud ho nezakryje peřina sněhu a nevymrzne.
Teď v létě je právě ideální čas, kdy léčivky sbíráme a sušíme pro zimní období. Sbíráme jen takové množství, které přes zimu zužitkujeme, neboť léčivé účinky po nějaké době vyprchají. Moje zkušenost je, že bylinky uchovávám rok, maximálně dva.
A teď přátelé něco o sběru léčivek. Sbíráme je tehdy, kdy jsou jejich léčivé účinky nejvyšší, a to není u všech stejné. Některé mají nejvíce účinných látek v poledne za plného slunce, jiné po ránu. Také je důležitá část rostliny, kterou sbíráme. Obecně platí, že nať a listy rostlin sbíráme ještě před rozkvětem, anebo až po něm. Jde-li nám o květy, ty trháme v době, kdy sotva rozkvetou. Kořeny vykopáváme časně na jaře a na podzim, kdy je jejich síla největší. A konečně plody a semena, ty sbíráme v době jejich plné zralosti. Ke sběru si vybereme pěkný slunný den a dobu, kdy se již vypařila všechna rosa a rostliny jsou suché a zahřáté sluncem.
Máme natrháno a co dál? Přátelé, přinesené listy, květy a drobné plody nebudeme nijak oplachovat ani namáčet do vody, jen je probereme jako Popelka, zda se mezi ně nepřimíchalo nic nepatřičného. Volně je rozprostřeme na lísky vystlané čistým papírem, nebo na síto. Síto mám nejraději, protože jeho užití je všestranné. Umístíme léčivky na místo, kde proudí vzduch, kde je teplo, ale ne horko, tak do 35 °C a sucho přátelé, sucho! Že jsou léčivky správně usušené, poznáme podle toho, že když je zlomíme, zapraskají.
Dobře usušené byliny ukládáme nejlépe do uzavíratelných sklenic, a to každý druh zvlášť. Chráníme je před světlem, takže ideální je spižírna bez oken. Vše pečlivě popíšeme – druh bylinky, část bylinky a doba sběru (například: lipový květ, květ, červen 2012). Přiznám se, že já některé léčivky, mně libé vůně, skladuji pověšené v textilních pytlících, aby provoněly své okolí.
No, a to je pro dnešek vše přátelé. Nastínil jsem Vám obecné zásady sběru, sušení a uchovávání léčivek. Nyní je na Vás zjistit, jaká bylinka pomůže na Vaše neduhy a problémy. Takže, ať se Vám daří, léčivky ať léčí a především přátelé, především usmívejte se na svět! Protože svět bez radosti a úsměvu, je smutný, neskutečně smutný! Takže krásné léto, a léčivkám...ZDAR!
● Poměr samičích a samčích rostlin Pro spolehlivé opylení samičích rostlin se doporučuje 1 samčí na 6-8 ..
Takříkajíc pastva pro oči - tak bychom mohli nazvat obydlí, které kvete „samo o sobě“, a to díky kouzlu, ..
Nyní již založíme záhon, připravíme povrch. Po sloupnutí drnu vysazujeme rostliny. Na závěr zalijeme a ..
Základy pěstování a úspěšné sklizně citrusových plodů v podmínkách České kotliny. Kvalita zimování je ..
Tyto rostliny, které se více či méně překotně derou vzůru, nám v zahradě otvírají takříkajíc novou ..
A je tady léto. Všechno je svěží a zelené. Nejnáročnější čas spojený s vysazováním a setím je víceméně pryč, červen je především měsícem údržby. Je to také měsíc prvních sklizní. Okrasná zahrada Výsev dvouletek – Nastává ideální čas pro výsev dvouletek, ..
Při osazování vodních rostlin je nutné znát několik zásad:Hloubka zeminy na dně jezírka by měla být cca 15 cm a měla by být překryta cca 2 cm písku kvůli rybám.Rostliny vysazujeme do zahradního jezírka od poloviny jara do poloviny léta.Ryby vysazujeme asi tak 6 týdnů po ..
Jaro je v plné síle a léto se blíží. Je čas sít, hrabat a sázet. Je zde jeden z nejnáročnějších měsíců, ale určitě se vyplatí začít hned, než vám začne přerůstat přes hlavu všechno, co nechcete. Ale vložená práce se vám bohatě vrátí, až se budete radovat z ..
V letošním roce se objevují substráty do venkovních nádob obohacené o přírodní i syntetické sorbenty, které umožňují delší pauzy mezi zaléváním, zlepšují příjem vody pro rostliny a odstraňují nedostatky plynoucí z náhlého přemokření půdy při intenzivní zálivce. ..
Změnit nebo upravit zahradu můžeme od jara do konce podzimu. Jaro a léto jsou časem, kdy nám rostliny mohou předvést fantastickou a uklidňující podívanou. „CÍTÍME URČITOU STABILITU, KTERÁ ZAPOMÍNÁ NA MĚSTSKÝ STRES A RUCH. ROSTLINY SE NENECHAJÍ OVLIVNIT, ROSTOU SI SVÝM RYTMEM ..
Pokud chcete získávat upozornění na novinky a zajímavé články z webu svet-rostlin.cz vložte níže vaši emailovou adresu.
Co si o tom myslíte?