Léčivé rostliny

Léčivá rostlina (léčivka či léčivá bylina) je taková rostlina, která svými obsahovými látkami příznivě ovlivňuje stav organismu. Metoda užívající k léčení léčivých rostlin se nazývá fytoterapie (bylinkářství). Lidové léčitelství se postupně ..

Kvalitní čaj – jak má chutnat? Neokrádejte se o jeho bohatství

1. Vzhled suchých čajových lístků:Vezmete hrst čaje a rozložíte ji na stole. Zkontrolujete tvar lístků, velikost a citlivost (měkkost na dotek). Existují různé standardy pro různé druhy čajů v závislosti na odrůdě různých čajů. Čaje však ve vysoké kvalitě ..

Jak sušit bylinky

Jak správně sušit bylinkyNať bylinek určenou k sušení je třeba sbírat za teplého a suchého dne, nejlépe ráno, kdy aktivní látky v rostlinách (silice, oleje apod.) dosahují největší koncentrace. Zásadně vybírejte jen čisté a zdravé části. Nať potom můžete ..

Koriandr setý

Koriandr je pěstovaná bylina, která vyžaduje slunné, chráněné vlhčí stanoviště s výživnou půdou.Drogou jsou dvounažky sbírané před úplnou zralostí, zhruba v měsíci srpnu.Droga obsahuje silici s vysokým obsahem linalolu, dále zde nacházíme geraniol, borneol, ..

Kopr vonný

Kopr má nezaměnitelné aroma, hojně se využívá v kuchyni, i jako léčivá rostlina. Znali jej už staří Egypťané a Římané. Jedná se o pěstovanou rostlinu, která výjimečně zplaňuje.Drogou je především semeno, sbírané na podzim po úplném dozrání. Nebo nať ..

Kopr

Kopr je jedna ze staročeských jednoletých vonných bylin. Která se používá dodnes s velkou oblibou. Pochází z Orientu, z Íránu a z Přední Indie. Byla rozšířena do Evropy ve starověku, kde byla obecně nazývaná "falešný anýz". Francouzské jméno pochází z ..

ŽLUTÁ JE DOBRÁ

Každý z dříve narozených jistě vzpomene na školní léta, kdy jsme v rámci školních povinností chodili a sbírali různé byliny, abychom je s velkou slávou donesli do školy a obdrželi za ně nepatrnou finanční odměnu. Tohle nebyl zcela můj případ. Já sběrem ..

VÝSEV BYLINEK

Jaro je období, kdy vyséváme rostliny a květiny různého druhu, proto si dneska povíme, jak pěstovat bylinky, na jejichž výsev je právě vhodná doba. Jsou to rostliny léčivé, ale i dekorativní. Není problém si zakoupit bylinky v supermarketu, ale jak jistě víme, ..

LÉČIVÉ ROSTLINY NA NAŠÍ ZAHRADĚ

Ono přátelé, nebudete věřit, kolik má příroda léčivých bylinek na naše nejrůznější zdravotní problémy, choroby a neduhy. Také nám ušetří spoustu nemocí a peněz, když se je naučíme znát a budeme vědět, kdy a kde je sbírat i jak je sušit a uschovávat. A ..

KOUZELNÁ BYLINKOVÁ ZAHRADA

Kuchyňské i léčivé bylinky se těší velké popularitě. Babky kořenářky sbírali a předávali vědomosti o účincích léčivých a aromatických rostlin po mnoho století a my se dnes znovu vracíme k jejich moudrostem. Pokud si chcete založit bylinkovou zahrádku, ..