Zelenina [Rajče, vitamíny]

Jako zelenina jsou označovány jedlé části kulturních jednoletých nebo dvouletých rostlin. V některých případech též části (pokud jsou různé od plodů) víceletých rostlin. Mezi zeleninu ale nepatří plodiny s přesnějším zařazením (obilniny, luštěniny), ..

Mořská zelenina

Mořské řasy se v Orientu jedí už tisíce let. Jsou neuvěřitelně bohaté na vitamíny, minerály a proteiny. Mohou v sobě mít až desetkrát víc vápníku než mléko a osmkrát více železa než hovězí maso. Navíc jsou zdrojem důležitých stopových prvků, které ..

DÝNĚ PATŘÍ K PODZIMU

Dýně. Kdo by si uměl představit podzim bez dýňových dekorací, syté oranžové barvy a chutné dýňové polévky? Dýně, taktéž známé jako Tykev, má původ ve Střední Americe a její výskyt je znám již z období 5000 let př.n.l. Tykvovité jsou známy velkým ..

PAŽITKA JE DOBRÁ NEJEN NA CHLEBA

Je mezi námi opravdu jen málo lidí, kteří si v tomto období nevychutnávají čerstvý chléb namazaný sádlem či máslem a hustě posypanou a na drobno nakrájenou pažitkou. řeč o „šnytlíku“ neboli o pažitce Jedná se o rostlinu s dutými jasně zelenými listy, ..

SADBA A PĚSTOVÁNÍ PAPRIK

Původ papriky nás zavádí až do Střední Ameriky. Je to teplomilná zelenina a existuje mnoho odrůd. Liší se barvou, ale i tvarem plodu. Tato zelenina je velice oblíbená, tudíž můžeme říci, že je nejčastěji pěstovanou zeleninou u nás. Je mnoho důvodů, proč by ..

VÝSADBA KOŘENOVÉ ZELENINY

Výsev a pěstování:listovou petržel je vhodné vysévat ( semínka můžeme zakoupit v jakémkoliv zahradním centru či prodejně se zahrádkářským zbožím) do záhonu na podzim nebo od poloviny března, petržel kořenovou o něco později (asi o 4 týdny), u té je k ..

PÉČE O ZELENINOVÉ ZÁHONY PO SKLIZNI

Září je měsícem sklizně a zpracovávání zeleniny. V tomto měsíci, kdy se léto střídá s podzimem, máme ještě spoustu krásných dní. Část sklizně můžeme skladovat, zavařovat, mrazit, sterilovat a odšťavňovat. Po sklizni je třeba připravit záhony na další ..

VÝSADBA ČESNEKU

Paličák - patří mezi nejčastěji pěstovaný typ u nás, jeho charakteristika je kulovité květenství (palička).Nepaličák - výhoda spočívá v jednodušším pěstování, zaručuje určitý výnos, v EU se tento typ pěstuje nejvíce.Kam vysazujeme:Jak už bývá zvykem u ..

SADBA RAJČAT A PAPRIK DO SKLENÍKU

Nastal dlouho očekávaný čas. Všemocná Matka příroda nám dala jasný signál. Postavení měsíce je dnes ideální, důležité hvězdy v patřičné konjunkci, erupce na Slunci na minimu. Ano přátelé, nastal čas vysadit do našeho vypulírovaného skleníku sazenice ..

Jarní saláty

Vysazené saláty postupně dorůstají ke sklizni. Řekneme si o nezbytných pěstebních opatřeních, jak dosáhnout úrodu bohatých a pevných hlávek. Ukážeme si rozdíly v odrůdách, které jsme při minulém natáčení vynechali. Požadují následující péči: ..